VCA slīpa galda tests

Slīpā galda tests

Slīpā galda tests ir diagnostikas metode, ar kuru novērtē pacientus ar neizskaidrojamām samaņas zuduma epizodēm. Tā ir neinvazīva procedūra, kuras laikā tiek novērtēti pacienta simptomi un sirds un asinsvadu sistēmas rādītāji, mainot pacienta pozīciju no guļus stāvokļa uz vertikālu stāvokli, kas imitē apstākļus, kādos pacients zaudē samaņu. Slīpā galda tests tiek veikts gadījumos, kad biežāk sastopamie samaņas zuduma cēloņi ir izslēgti, izmantojot citas izmeklēšanas metodes, piemēram, magnētiskā rezonanse, elektrokardiogrāfija (EKG), Holtera monitorēšana, ehokardiogrāfija vai elektroencefalogrāfija.

Testa rezultāti bez pacienta slimības vēstures izskatīšanas nav pilnvērtīgi interpretējami un nevar sniegt konkrētu diagnozi. Pēc izmeklējuma ārsts nosaka diagnozi, ņemot vērā slīpā galda testa un citu veikto izmeklējumu, analīžu rezultātus.

Kad jāveic slīpā galda tests?
  • ja ir neizskaidrojamas izcelsmes ģīboņi vai samaņas zudumi;
  • ja ir aizdomas par autonomās (veģetatīvās) nervu sistēmas disfunkciju;
  • ja ir galvas reiboņi, samaņas zuduma epizodes pacientiem ar cukura diabētu.

 

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Ja pacientam ir paredzēts slīpā galda tests, jāizstāsta savam ārstam par medikamentiem, kurus lieto. Atsevišķos gadījumos pirms izmeklējuma var būt jāpārtrauc to lietošana. Testa rezultātus būtiski var ietekmēt medikamenti, kas paaugstina arteriālo asinsspiedienu, kā arī preparāti, kas pazemina pulsu (bēta blokatoru grupas preparāti).

Pirms izmeklējuma nav ieteicams ēst un dzert 3 līdz 4 stundas, galvenokārt tāpēc, ka tests var izraisīt nelabumu.

Kā notiek slīpā galda tests?

Izmeklējums tiek veikts Neiro klīnikā

Tests ilgst aptuveni stundu. Tas notiek, pacientam guļot uz speciāli izmeklējumam piemērota funkcionāla galda. Pirms izmeklējuma speciālists ar manšetēm fiksē pacientu pie galda, lai kustību laikā pacients nenokristu. Tiek piestiprināti sensori, lai fiksētu pacienta sirds un asinsvadu sistēmas rādītājus: sirds ritms (elektrokardiogramma), asinsspiediens, pulss.

Pēc pārbaudes daži pacienti var just reiboni vai apjukumu, kas ir ļoti individuāli, tādēļ pēc procedūras jāparedz vēl 2 līdz 3 stundu atpūta. Lai arī daļa pacientu pēc testa jūtas normāli, pacienta drošībai iesakām vēl kādu laiku uzkavēties atpūtas telpā..

Izmeklējuma rezultāti

Izmeklējuma rezultāti pieejami 3–5 dienu laikā VCA Neiro klīnikā.

 


Brīdinājumi

 

Slīpā galda tests var izraisīt reiboni, sliktu dūšu, vemšanu vai samaņas zudumu.
Izmeklējums tiek veikts medicīnas personāla uzraudzībā un kontrolētos apstākļos. Izmeklējums nav ieteicams pacientiem ar nopietnām sirds slimībām vai ļoti zemu asinsspiedienu, jo šie faktori testa laikā palielina pacienta varbūtību zaudēt samaņu, turklāt šādos gadījumos pastāv maza iespēja, ka izmeklējums ārstam sniegs noderīgu papildinformāciju.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikās izmeklējums ir maksas pakalpojums.

Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.