Kad dakteris ir draugs… rsz bernu arsts

Vai tā var būt, ka dakteris kļūst par uzticības personu, kam var atklāt visas raizes? Izrādās – var gan, un to apliecina Anitas pieredze, kura ar savu divus gadus veco dēliņu viņa mugurkaula problēmu dēļ apmeklējusi, kā viņa pati saka, teju visus Rīgas ārstus. Un tas īstais atrasts turpat, piemājas poliklīnikā.

Anita ir četru bērnu mamma, taču draudzeņu stāstīto par staigāšanu te pie viena, te pie otra, trešā un desmitā ārsta iepazinusi ar savu jaunāko atvasi. Puisēns piedzima vesels, arī attīstība notika pēc visiem gudrās grāmatās minētajiem kritērijiem. Taču neilgi pēc pirmās dzimšanas dienas ģimenes ārsts norādījis uz nepilnībām bērna stājā un ieteicis apmeklēt speciālistu. “Tā sākās mūsu garais ceļš pie ārstiem,” stāsta Anita. “Dēls nerāpoja, bet uzreiz sāka staigāt, un tas notika diezgan agri – jau nepilnu desmit mēnešu vecumā viņš cēlās kājās un turoties nogāja vairākus soļus. Iespējams, tas arī ir iemesls, kādēļ tagad viņam ir neliela mugurkaula deformācija.”

Būdama apzinīga mamma, Anita tūdaļ pieteica vizīti pie bērnu rehabilitologa un neirologa. Sākotnēji, lai saīsinātu vizītes gaidīšanas laiku, viņa nolēma doties pie maksas speciālista kādā zināmā ārstniecības iestādē, taču sagaidīja vilšanos. Anita atceras: “Pastāstīju ārstam, ka dēls agri sāka spert pirmos soļus, un saņēmu rājienu – kāpēc esmu ļāvusi celties kājās un neesmu likusi bērnam rāpot. Kā gan es to varētu izdarīt?” Vēlāk apmeklējām arī ārstniecisko vingrošanu, masāžas un ārstus dažādās medicīnas iestādēs. Žēl to teikt, bet pat bērnu speciālisti daudzviet ir neiejūtīgi un nelaipni.

Taču tad pavisam nejauši Anitai tomēr izdevies atrast lielisku speciālistu turpat pie mājas – “Veselības centru apvienības” (VCA) poliklīnikā. Turklāt šeit vizīte bija valsts apmaksāta. Šobrīd notiek intensīvs darbs pēc VCA rehabilitologa sastādīta muguras atveseļošanas plāna, ko Anita strikti ievēro. Izrādījās, ka tepat tuvumā ir pieejams vajadzīgais speciālists. “Mūsu ārsts ir kļuvis par uzticības personu, kas ļauj justies droši, ka viss tiek darīts pareizi, un vajadzības gadījumā varam pajautāt arī kaut ko šķietami muļķīgu, nebaidoties, ka saņemsim kritiku. Tās vietā ir atsaucīga un iejūtīga attieksme,” apliecina Anita.

Jāpiebilst − lai arī strauji tuvojas gada beigas, VCA poliklīnikās vēl ir pieejamas valsts apmaksātas vizītes pie bērnu ķirurga, neirologa, rehabilitologa, kā arī fizikālās medicīnas un masāžas pakalpojumiem.

*Raksta respondents lūdza nepubliskot savu uzvārdu.

 

Kādas ir biežākās problēmas, ar kurām pie jums vēršas mazie pacienti?

Veselības centru apvienības” (VCA) poliklīnikas “PĻAVNIEKI” bērnu rehabilitoloģe ANNA SMUĻKOrsz smulko anna fizioterapeits

“Manā aprūpē ir daudz zīdaiņu ar hipertonusu un bērni ar stājas traucējumiem, jo mūsdienās ļoti izplatīta problēma ir mazkustīgums. Jā, arī bērnu vidū. Viņi daudz sēž, skolās vairs nav koriģējošās vingrošanas, ar sportu nodarbojas maz, un rezultātā bērniem ir vāja muskulatūra. Ir pat gadījumi, ka bērniem konstatējam pieaugušo problēmas. Īpaši ar kakla daļu. Pastāv jēdziens – “telefona kakls”, kas rodas tāpēc, ka bērns daudzas stundas dienā pavada ar noliektu galvu. Tas rada muskuļu disbalansu.

Ir arī bērni ar plakano pēdu, bet ziemā un pavasarī bronhiālās astmas pacienti ar slimības paasinājumiem. Visos gadījumos mēs vingrojam pēc dažādām metodēm un skaidroju vecākiem, ko darīt mājās, lai risinātu bērna veselības problēmu.”

 

VCA poliklīnikas “AURA” "ELITE" un  “VESELS” bērnu ķirurgs EGĪLS LAVENDELIS

rsz lavendelis egils 2

 

 

“Manā praksē tās joprojām ir dažādas traumas, lūzumi, brūces. Jāteic, ka ir ļoti palielinājies bērnu traumatisms. Un, manuprāt, būtu vajadzīgs pētījums par kaulu stiprību bērniem. Samērā izplatīti ir gadījumi, ka bērnam ir salauzts pirksts tikai tāpēc, ka pa to trāpījusi bumba, vai, piemēram, futbolā vārtsargs ķer pretsitienā bumbu un salauž roku. Agrāk tā nebija, un tas liecina, ka bērnu uzturs ir nepilnvērtīgs. Par bērna ēdienkarti jādomā jau no agras bērnības – ja viņš nebūs ēdis, piemēram, biezpienu, tad lielākā vecumā viņam tas negaršos. Tāpat ļoti vērtīgs ēdiens kaulu stiprībai ir aukstā gaļa. Čipsi, kola un pica diez vai stiprina kaulus.” 

 

 

 

 

VCA poliklīnikas “JUGLA” bērnu neiroloģe GUNTA UŽĀNE

rsz uzane gunta bernu neirologs 4

“Valodas attīstības traucējumi, emocionāla labilitāte un miega traucējumi, hiperaktivitāte, aktivitātes traucējumi gan uz vienu, gan uz otru pusi un arī galvassāpes jau ļoti agrā vecumā – tās ir raksturīgākās sūdzības, kuras risinām kopā ar vecākiem. Novērojam, ka nereti problēma izzūd, mainot bērna ikdienas režīmu. Bērni ir pārslogoti ar dažādu pulciņu apmeklēšanu un, protams, pārlieku intensīvu viedierīču izmantošanu, kas nervu sistēmai nekādi nenāk par labu. Stāsts par veselīgu dzīvesveidu ir mana darba neatņemama sastāvdaļa.”

“Veselības centru apvienības” (VCA) poliklīnikas.

Pieraksties: 8828, www.epoliklinika.lv