Image

Datortomogrāfija (CT jeb DT)

Datortomogrāfija (CT, DT) ir ātra un informatīva rentgenizmeklēšanas metode. Tā ir precīzāka un informatīvāka par rentgenu (RTG), jo tiek iegūti daudzi izmeklējamās ķermeņa daļas attēli šķērsgriezumā. Tos digitāli savienojot, veidojas trīsdimensionāls (3D) attēls, kas sniedz speciālistam nepieciešamo informāciju slimības diagnostikai un tālākas terapijas noteikšanai.

 

 • Pieejami visi datortomogrāfijas pamatizmeklējumi
 • Pieejams izmeklējums gan ar kontrastvielu, gan bez tās
 • Komfortabls izmeklējums 15-20 minūšu laikā, rezultāti attālināti 5-7 darba dienu laikā www.datamed.lv
Kādus CT (DT) izmeklējumus
veic VCA poliklīnikās?
 • Datortomogrāfija galvai, t.sk. ausu piramīdas, iekšējā auss, deguna blakusdobumi, asaru kanāli
 • Datortomogrāfija mugurai un tās daļām (kakla, krūšu, jostas, krustu daļām, asteskaulam)
 • Ekstremitātēm, kauliem un locītavām (pleca, elkoņa, plaukstas, gūžas, ceļa, pēdas, sakroileakālajām locītavām), plaukstām, pēdām, izņemot atsevišķus roku, kāju pirkstus
 • Krūškurvja orgāniem, t.sk. datortomogrāfija plaušām
 • Datortomogrāfija vēdera dobumam un tā orgāniem, mazā iegurņa orgāniem, urīnizvadsistēmai
 • Angiogrāfija galvas un vēdera dobuma asinsvadiem
  VCA neveic koronarogrāfiju, aortas angiogrāfiju, kakla angiogrāfiju, CT kakla mīkstajiem audiem, sīkajiem kauliņiem (piemēram, pirkstu falangām).
Kā sagatavoties izmeklējumam VCA?

Četras stundas pirms vēdera dobuma orgānu izmeklējuma un izmeklējumiem ar kontrastvielu nedrīkst ēst.
Ja ārsts noteicis izmeklējumu ar kontrastvielu, obligāti jāņem līdzi asins analīžu – kreatinīna un GFA (glomerulu filtrācijas ātrums) – rezultāti, kas veiktas pēdējo četru nedēļu laikā.
Vēlams ņemt līdzi saistītos izrakstus un slēdzienus no ārstniecības iestādēm.

Kā notiek datortomogrāfija?

Pacients guļ uz motorizēta galda, kurš lēni pārvietojas caur apļveida datortomogrāfijas iekārtu. Rentgenspuldze rotē ap pacientu, virzot šauros X starus cauri izmeklējamajai ķermeņa daļai. Katru reizi, kad tiek veikta viena pilna rotācija, datortomogrāfijas iekārta pārveido uzņemto attēlu slānī. Kad izveidots viens pilns slānis, attēls tiek saglabāts un motorizētais galds pārvietojas tālāk nākamā slāņa veidošanai. Process turpinās tik ilgi, kamēr izveidots nepieciešamais slāņu skaits. Slāņus var izvērtēt atsevišķi vai savienot 3D attēlā.
Var tikt veikta datortomogrāfija ar kontrastvielu, kuras nepieciešamību nosaka speciālists, kurš nosūta, vai speciālists, kurš veic izmeklējumu.
Izmeklējums ir nesāpīgs.

Datortomogrāfijas rezultāti

Rezultāti tiek saņemti 5–7 darbadienu laikā www.datamed.lv vai poliklīnikas reģistratūrā.

 

Brīdinājumi

 

 • Ja nepieciešami uzreiz vairāki datortomogrāfijas izmeklējumi, jāievēro vismaz vienas nedēļas intervāls saņemtā starojuma dēļ.
 • Datortomogrāfijas izmeklējums netiek veikts grūtniecības laikā un bērniem līdz 18 gadu vecumam.
 • Kontrastvielas injekcijas laikā (ja tā nepieciešama) var rasties siltuma sajūta – tas ir normāli un neliecina par bīstamu organisma blakusreakciju. Kontrastvielu nedrīkst ievadīt, ja bijusi alerģija pret jodu vai ir pazeminātas nieru funkcijas.
INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Obligāti nepieciešams ārsta nosūtījums gan valsts līdzfinansēta, gan maksas pakalpojuma saņemšanai (pamatojums: MK noteikumi Nr. 482 “Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā”, 12. un 14. punkts). Datortomogrāfija bez nosūtījuma netiek veikta.
Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.