vHIT (video galvas impulsa tests jeb head impulse test)

vHIT (video galvas impulsa tests jeb head impulse test)

vHIT ir viens no galvenajiem testiem, kas tiek veikts galvas reiboņu iemesla precizēšanai, ja pastāv aizdomas par iekšējās auss vai līdzsvara nerva bojājuma izraisītu galvas reiboni.

vHIT tests ļauj izvērtēt iekšējā ausī esošo pusloku kanālu funkciju. Šie kanāli ir līdzsvara sistēmas galvenā daļa. Tajos cirkulējošais šķidrums jeb endolimfa galvas vai ķermeņa pozas maiņas gadījumā kairina speciālas matiņšūnas, kas pa līdzsvara nervu nodod impulsu par galvas pozīcijas maiņu līdz pat centrālajai nervu sistēmai. Kopumā cilvēkam ir 6 pusloka kanāli (3 pusloka kanāli katrā pusē).

  • Neinvazīva, nesāpīga procedūra
  • Komfortabls izmeklējums – netiek izmantotas brilles
  • Ļauj spriest par visu 6 pusloka kanālu funkciju
Kad jāveic vHIT?

vHIT jāveic, ja novērojami galvas reiboņi un nestabilitāte.

Kā notiek izmeklējums?

Izmeklējuma laikā pacients fiksē punktu sev priekšā, kamēr speciālists negaidīti pagriež galvu. Parasti, lai kompensētu galvas kustību, acis reflektori kustas pretējā virzienā, lai tādējādi konkrēti fiksēto punktu noturētu stabilā, nemainīgā pozīcijā uz tīklenes. Šādu fenomenu sauc par vestibulo-okulāro refleksu.

Izmantojot kameru, infrasarkano gaismu un programmatūru, tiek reģistrēts vestibulo-okulārais reflekss, lai noteiktu korekcijas sakādes jeb straujas acu kustības. Par patoloģisku testa rezultātu ir uzskatāma acu un galvas pārvietošanās ar dažādu ātrumu. Pēkšņas galvas kustības laikā acis nepaliek fiksētā punktā, bet pārvietojas ar galvas kustību un vēlāk atgriežas, lai fiksētu punktu. vHIT ļauj noteikt galvas reiboņa cēloni un uzsākt adekvātu ārstēšanu.

vHIT tests nav sāpīgs, nav kaitīgs, tomēr var būt nedaudz nepatīkami, jo ārsts veiks straujas kustības ar pacienta galvu.

Izmeklējums ilgst apmēram 20 minūtes.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.

Izmeklējuma rezultāti

Pacients saņem vHIT rezultātus uzreiz pēc izmeklējuma pabeigšanas.

INFORMĀCIJA PAR PIERAKSTĪŠANOS VCA

Vēlams nosūtījums uz vHIT testu. Pieejams maksas pakalpojums. Apdrošināšanas polises sedz izmeklējumu saskaņā ar apdrošināšanas līguma nosacījumiem.