Kas ir kolonoskopija un kā tai sagatavoties?  shutterstock 171525410 kolonoskopija

„Par daudz labi sagatavoties nav iespējams”, par zarnu izmeklējumu – kolonoskopiju stāsta Juglas Medicīnas centra gastroenteroloģe, endoskopijas speciāliste Diāna Zandere.

Kolonoskopija ir resnās zarnas izmeklējums, ko veic ar pirksta resnuma endoskopa palīdzību, kas tiek ievadīts taisnajā un resnajā zarnā. Lai izmeklējums būtu rezultatīvs, zarnai jābūt iztīrītai un labi caurskatāmai.

Kā sagatavoties kolonoskopijai?

Dienu pirms izmeklējuma pilnībā jāatturas no ēdiena, jālieto vien ārsta izrakstīts un aptiekā nopērkams medikaments (Fortrans vai Kololīts). Tie ir pieci ūdenī izšķīdināmi pulverīši, kas jālieto ik pēc divām stundām. Kopumā jāizdzer četri litri ūdens. Ja kādam netīk preparāta saldenā garša, drīkst pievienot citrona sulu. Tā kā zāles izsauc šķidru vēdera izeju, būtu jāvienojas ar darba devēju par divām brīvdienām – izmeklējuma dienu un dienu pirms tam.

Kas jāzina ārstam par pacientu?

Ārsts jābrīdina par zālēm, ko pacients lieto – aspirīnu, insulīnu u.c. Ja cilvēkam ir cukura diabēts, izmeklējums jānozīmē no rīta, jo ilgstošas cukura līmeņa svārstības asinīs var apdraudēt veselību. Svarīgi ārstu brīdināt, ja lietoti asinsspiedienu pazeminoši preparāti. Ja cilvēkam ir kardiostimulators, kardiologam tas pirms izmeklējuma ir jāpārprogrammē. Kolonoskopija ir papildu slodze sirdij, jo izmeklēšanas laikā zarnās tiek ievadīts gaiss. Grūtniecības laikā parasti šo izmeklējumu neveic, jo tas var izraisīt komplikācijas, abortu. Izņēmuma gadījumos, ja tiek apdraudēta mātes dzīvība, ārsts var pieņemt lēmumu kolonoskopijiu veikt. Menstruāciju laikā šis izmeklējums nav jāatliek, jālieto atbilstoši higiēnas līdzekļi – tamponi.

Kā notiek izmeklējums?

Kolonoskopija notiek narkozē – pacientam uzliek skābekļa masku, interavenozi ievada zāles, tad ievada endoskopu un virza uz priekšu, izvērtējot zarnu gļotādas stāvokli. Pirms izmeklējuma un procedūras laikā zarnā ievada gaisu, tāpēc vēlāk var rasties diskomforta sajūta – uzpūsts vēders, gāzes. Izmeklējums ilgst nepilnu stundu. Ja ārsts uzskata, ka nepieciešama papildu izmeklēšana, caur endoskopa kanālu ievada īpašu instrumentu un paņem gļotādas paraugus (biopsija), ko nosūta uz laboratoriju.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma?

Narkozes iespaidā tiek traucēta pacienta spriestspēja, reakcijas. Tādēļ izmeklējuma dienā nedrīkst sēsties pie automašīnas stūres, aizliegts strādāt ar elektroiekārtām. Vēlams pavadonis, kurš pavadītu pacientu mājup, jo ir gadījumi, kad cilvēks pazaudē savu somu, maku vai telefonu, vai pat labprātīgi to uzdāvina kādam garāmgājējam. Pēc kolonoskopijas nav ieteicams pārslogot kuņģi un zarnu traktu, tāpēc vēlams apēst kādu jogurtu ar pienskābes baktērijām, notiesāt kādu kivi vai persiku. Mazliet vēlāk var ieēst kādu zupiņu vai dārzeņu biezeni. Nav ieteicams lietot jūras produktus, kā arī ābolus(uzpūš vēderu) un alkoholu. Ja sākas pēkšņas sāpes vēderā vai asiņošana, nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

 

 

Žurnāls “Veselības noslēpumi”