Nekontrolējama acu asarošana ir viena no visbiežākajām sūdzībām, ar kuru pie acu ārsta vēršas pacienti. Izrādās, Asaras kanala operacija WEBlielākoties tas liecina par problēmām asaru kanālā un ārstēšana notiks ciešā sadarbībā ar otolaringologu jeb, kā mēs ikdienā sakām, LOR speciālistu.

Kamēr esam veseli, ir pat grūti iedomāties cik kaitinošas un apgrūtinošas var būt pat it kā triviālas veselības problēmas. Piemēram, acu asarošana. Ikvienam kaut reizi mūžā ir birušas asaras – tā ir normāla ķermeņa reakcija uz izteiktiem emocionāliem pārdzīvojumiem. Taču, kā skaidrot situāciju, kad acis asaro visu laiku, neatkarīgi no tā vai esam priecīgi, vai bēdīgi, vai arī jūtamies visnotaļ mierīgi un līdzsvaroti. Un, pats galvenais – ko darīt?

„Nekontrolējama acu asarošana ir viena no biežākajām manu pacientu sūdzībām”, stāsta Veselības centru apvienības oftalmoloģe (acu ārste) Irina Korņilova. „Asaras līst, acs ir pilna ar tām, sūrst, niez, skatiens miglojas. Sajūtas ir ļoti nepatīkamas, turklāt asarošana var uznākt visnepiemērotākajos brīžos. Šī problēma var piemeklēt visdažādākā vecuma cilvēkus, gan vīriešus, gan sievietes, gan bērnus”.

Kā norāda VCA otolaringoloģe (ausu, kakla un deguna ārste) Jekaterina Kondratiško, viens no cēloņiem nekontrolējamai asaru tecēšanai ir problēmas asaru kanālā. Protams, vai vainojams tieši asaru kanāls, nosaka speciālists izmeklēšanā.

Cilvēkam ir tāda anatomiska īpatnība, ka acis caur asaru kanālu ir savienotas ar deguna apakšējo eju. Līdz ar to, parasti liekais šķidrums no acs izdalās caur asaru kanālu un degunu. Taču, ja kaut kādu iemeslu dēļ asaru kanāls ir daļēji bloķēts, šķidrums uzkrājās acs dobumā un no tā izdalās asaru veidā. Acis sāk nekontrolējami asarot.

„Šai problēmai var būt vairāki cēloņi. Piemēram, iedzimts asaru kanāla nosprostojums, sejas traumas, hronisks asaru maisiņa iekaisums, vai arī tā sauktie dakriolīti – nosēdumi asaru kanālā, kas kavē asaru uzsūkšanos. Šādos gadījumos ir nepieciešama operācija”, atzīst I. Korņilova.

Lai sagatavotos operācijai asaru kanāla nosprostojuma novēršanai, bieži vien ir nepieciešama cieša oftalmologa un otolaringologa sadarbība. Vispirms pacients tiek nosūtīts uz analīzēm vispārējā veselības stāvokļa pārbaudei. Ja ar pacienta veselību viss ir kārtībā, viņš dodas pie otolaringologa, kurš pārbauda, vai asaru nosprostošanos nav izraisījušās kādas deguna dobuma attīstības anomālijas, piemēram, apakšējās deguna gliemežnīcas palielināšanās, iesnas vai deguna blakusdobuma iekaisums.

„Operācija notiek vispārējā narkozē, pacients neko nejūt. Tā ir salīdzinoši īsa – 30 līdz 40 minūtes atkarībā no sarežģītības pakāpes. Operācija notiek ar diožu lāzeru, ar kuru bez papildus griezieniem tiek apstrādāts asaru kanāls, atjaunojot tā caurlaidību. Būtiski, ka jau tūlīt pēc operācijas asarošana pāriet un cilvēks redz brīnišķīgi. Jau nākamajā dienā viņš var atgriezties darbā”, uzsver J. Kondratiško.

Līdz ar to, ja jums ir ilgstoša pārmērīga acu asarošana, „ūdeņainas” acis, bieži rodas acs iekaisums – konjunktivīts, ir gļotaini izdalījumi no acīm, vērojama acu miglošanās un līdzīgas pazīmes, nevilcinieties un dodieties konsultēties pie speciālista. Jo, iespējams, tikai pusstundas operācija jūs šķir no dzīves bez asarām!