Endoskopiska operācija asarojošai acij   VCA poliklīnikas “Jugla” Dienas stacionārādakriocistits

Ja acs ilgstoši asaro, iespējams, nepieciešama asaru kanāla operācija, taču tādēļ nav jādodas meklēt palīdzību ārzemēs. Šādu operāciju veic arī Latvijā, tiesa, tikai tikai vienā medicīnas iestādē – AS “Veselības centru apvienība” VCA poliklīnikas “Jugla” Dienas stacionārā.

Kondratisko Jekaterina otolaringologs publVCA “Jugla” Dienas stacionāra un VCA “Pulss 5” otorinolaringoloģe JEKATERINA KONDRATIŠKO asaru kanāla operāciju veic ar endoskopisku metodi. «Rezultāts ir tūlītējs, un dažas stundas pēc operācijas pacients var doties mājās,» teic ārste.

Kādēļ asaro acs?

Acs asarošana, neatkarīgi no laika apstākļiem un situācijas, ir galvenā pazīme, kas norāda uz acs drenāžas sistēmas bojājumu. Jekaterina Kondratiško skaidro:  

«Lai aci mitrinātu, nepārtraukti tiek producētas asaras. Šķidrums satek asaru ezeriņā un nonāk asaru kanāliņos, kas, saplūstot kopā, iziet uz asaru maisu, un caur asaru kanālu atveras degunā. Tāpēc raudot vienmēr tek arī deguns. Ja drenāžas sistēma ir bojāta, asaras nevar iztecēt normālā ceļā caur degunu, tās krājas pie acs un tur arī iztek.»

Drenāža var nedarboties dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, ir iedzimts pārāk šaurs asaru kanāls, ir rētas, kas nosprosto kanālu, vai akmeņi, kas izveidojušies asaru maisā un kavē asaru pieplūdi, lai to skalotu.

«Dzīvojot un strādājot nekaitīgā vidē, acs var asarot gadiem, pasliktinot tikai dzīves kvalitāti. Bet, ja ik dienu gaisā ir putekļi, ja gadās bieži saaukstēties, berzējot acis, var ienest infekciju, kas izraisīs asaru maisa un ceļu iekaisumu, kas jau ir veselībai bīstama situācija. Tad slimība kļūst akūta – pie acs veidojas apsārtums, pietūkums, jūtamas sāpes. Iekaisumu var apārstēt, taču nereti tas atkārtojas,» stāsta daktere Kondratiško.

Ko darīt?

Labākais risinājums ir asaru kanāla operācija. Kā līdz tai tikt?

«Vispirms vajadzētu doties pie acu ārsta, lai pārliecinātos, ka asarošanas iemesls nav acī iekļuvis svešķermenis, alerģiska reakcija vai konjunktīvas iekaisums. Nākamais solis ir asaru sistēmas caurlaidības novērtēšana. To var veikt acu ārsts vai otolaringologs. Caurlaidību novērtē ar zondēšanu un asaru ceļu skalošanu. Tā kā asaru kanāls atveras degunā un lielāka daļa asaru ceļu arī atrodas degunā, noteikti  jāizslēdz problēma, kuras dēļ kanāls degunā var būt mehāniski bloķēts.  Atsevišķos gadījumos var veikt arī datortomogrāfijas izmeklējumu. Tā laikā acī tiek iepilināta kontrastviela, kas iezīmē asaru ceļus. Tikmēr datora monitorā speciālists redz visu: akmeņus, cistas, sašaurinājumus vai citas problēmas. Ja ir skaidrs, ka operācija nepieciešama, pacientam būs jāgaida rindā aptuveni divus mēnešus.»

Operācijas maksimālā cena ir aptuveni 710 eiro, taču pacienti var pretendēt arī uz valsts kvotām.

Svarīgi zināt, ka acs asaru kanāla operāciju ir iespējams veikt pat bērniem.

Operācijas norise

Parasti operācija tiek plānota rīta pusē. Tā kā tā notiek vispārējā anestēzijā, operācijas dienā pacients nedrīkst ne ēst, ne dzert. Anesteziologs novērtē pacienta stāvokli un to, vai narkoze nenodarīs kaitējumu, jo pacienti mēdz būt gan gados veci, gan cilvēki ar dažādām blakus slimībām. Operācijas ilgums no iemigšanas līdz pamošanās brīdim ir mazāk par stundu.

«Operācija tiek veikta ar endoskopa palīdzību, ko ievada caur nāsi. Ārsta kustībām jābūt sīkām un precīzām, tādēļ uz ekrāna ārsts vēro palielinātu operējamās vietas attēlu. Tā iespējams piekļūt asaru maisam un izveidot jaunu atveri, kas ļaus asaru maisam skaloties un asarām izplūst ārā. Pēc tam tiek veikta skalošana un, ja asaru kanālu nepieciešams paplašināt, acs kaktiņā tiek ievietots smalks silikona katetrs,» skaidro Jekaterina Kondratiško.

Dažkārt pirms operācijas atklājas – lai ar endoskopu piekļūtu pie asaru kanāliem, vajag veikt papildus operāciju, piemēram, izoperēt polipus vai iztaisnot deguna starpsienu. To var izdarīt tanī pašā reizē, kas gan pagarina operācijas laiku.

Pēc asaru kanālu operācijas uz sejas nav ne zilumu, ne pietūkuma, ne rētu. Viena diena atpūtai, un pacients var atgriezties darbā.

Vai ir iespējami sarežģījumi?

  • Operācija ir droša, un iespējamie sarežģījumi – minimāli. Atsevišķos gadījumos var rasties neliels asins izplūdums, kas izraisa pārejošu zilumu.
  • Bažas var būt vienīgi par vispārējo anestēziju, ja pacientam ir medikamentu nepanesība vai slikts veselības stāvoklis, piemēram, sirds, plaušu slimības, cukura diabēts. Tādēļ pirms operācijas tiek nozīmēta izmeklēšana un anesteziologa konsultācija.
  • Ja pēc operācijas ir izveidojušies rētaudi vai granulācijas, operāciju būs nepieciešams atkārtot, taču šādi gadījumi ir ļoti reti.

Pēcoperācijas posms

Pēc šādas operācijas nav nepieciešams īpašs atkopšanās periods. Nedēļu pēc operācijas acīs jāpilina antibiotiku saturoši pilieni. Sevišķi svarīgi to darīt, ja ir bijis iekaisums. Krevele degunā parasti nolobās nedēļas laikā, bet, kamēr tā dzīst, jālieto deguna aerosols – jūras ūdens.

Ārsts jāapmeklē nedēļu pēc operācijas. Ja acī ir ievietots katetrs, tas jādodas izņemt pēc trim nedēļām. Vienu mēnesi pēc operācijas atkal jādodas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka operācijas rezultāts ir teicams un acs drenāžas sistēma strādā nevainojami.

 

Ērtākā pierakstīšanās - elektroniski: www.epoliklinika.lv