Image

Audiometrija

Audiometrija ir dzirdes pārbaude, kuru veic ar elektroakustisku iekārtu – audiometru. Audiometrs rada dažādu augstumu un stiprumu skaņas signālus. Pēc izmeklējumu rezultātiem grafiskas līknes veidā otolaringologs (ausu, kakla un deguna ārsts jeb lors) diagnosticē dažādu dzirdes traucējumu pakāpi un var spriest par iespējamiem dzirdes traucējumu cēloņiem.

 

  • Efektīva metode dzirdes traucējumu pakāpes noteikšanai
  • Rezultātu saņemšana vizītes laikā
  • Ātrs un komfortabls izmeklējums atsevišķi vai LOR konsultācijas laikā
Kad nepieciešams veikt audiometriju?

Izmeklējuma nepieciešamību nosaka ārstējošais speciālists, izvērtējot kopējo veselības stāvokli.
Audiometrijas izmeklējums nepieciešams, lai:

  • noteiktu dzirdamības slieksni;
  • noteiktu dzirdes traucējumu smaguma pakāpi un raksturu;
  • izvēlētos piemērotu dzirdes aparātu;
  • diagnosticētu vidusauss iekaisumu un iekšējās auss slimības.
Kā notiek audiometrija?

Uz ausīm uzliek austiņas, kurās tiek atskaņoti dažādi skaņas signāli. Pacients tur rokās pogu, kas jānospiež, izdzirdot skaņas signālu. Signālu skaļums un augstums mainās. Pēc tam neliels skaņas devējs tiek novietots aiz auss, tā turpinot sniegt atbildes reakciju uz signāliem, tiek noskaidrots dzirdes nerva funkcionālais stāvoklis. Dzirdes testa rezultāts ir grafiks (audiogramma), kas parāda dzirdes traucējumu raksturu un pakāpi.
Procedūra ir komfortabla un nesāpīga, kā rezultātā viegli lietojama gan pieaugušajiem, gan bērniem no 4–5 gadu vecuma. Metodes izmantošana bērniem ir atkarīga no pacienta līdzestības.

Kā sagatavoties izmeklējumam Veselības centru apvienība (VCA)?

Nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Pirms izmeklējuma speciālists lūgs noņemt brilles, dzirdes aparātu, ja tādi ir, kā arī izņemt auskarus.
Vēlams ņemt līdzi saistītos izrakstus un slēdzienus no ārstniecības iestādēm. Tas atvieglos diagnozes noteikšanu, efektīvākās terapijas metodes izvēli un ļaus novērtēt iespējamās dzirdes izmaiņas dinamikā.

Audiometrijas rezultāti

Izmeklējuma rezultāti tiek saņemti vizītes laikā.


Brīdinājumi

Ja iepriekš bijušas grūtības atrasties šaurā, slēgtā telpā (klaustrofobija), pirms izmeklējuma veikšanas brīdiniet medicīnisko personālu.
Izmeklējuma laikā jāseko personāla norādēm, nedrīkst sarunāties vai trokšņot.

Informācija par pierakstīšanos VCA

Audiometrijas izmeklējums visbiežāk tiek veikts otolaringologa konsultācijas laikā. Izņēmuma gadījumā audiometriju var veikt medicīnas māsa, nesniedzot konsultāciju par izmeklējuma rezultātiem. Pēc rezultātu saņemšanas jādodas pie speciālista terapijas noteikšanai.
Tiek sniegts gan valsts apmaksāts, gan maksas pakalpojums. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisi pakalpojumus apmaksā atbilstoši veselības apdrošināšanas programmas nosacījumiem.