ATGŪSTI VESELĪBU REHABILITĀCIJAS DIENAS STACIONĀRĀ!

Kā saņemt rehabilitāciju, kas kādreiz bija jāgaida ilgstoši un ko tagad apmaksā valsts?

Lieliska iespēja – valsts apmaksāta rehabilitācija
Rehabilitācijas dienas stacionārs* ir posms starp stacionāru un ambulatoro aprūpi. Citiem vārdiem sakot – tas ir kā pusceļš starp slimnīcu un veselības atgūšanu savās mājās. Šāds stacionārs izveidots tādēļ, lai nodrošinātu rehabilitācijas pieejamību pacientiem, kuriem ir tā akūta nepieciešamība. Līdz šim, ja biji šo pacientu skaitā, rindu un nepietiekamās pieejamības dēļ bija grūti vai pat neiespējami saņemt rehabilitāciju nekavējoties, un bieži vien rehabilitācijas izdevumi bija jāsedz no savas kabatas. Pašlaik rehabilitācijas dienas stacionāros valsts apmaksā funkcionālo speciālistu pakalpojumus un viņu pielietotās tehnoloģijas, piemēram, trenažierus. Tāpat par valsts līdzekļiem ir iespēja saņemt masāžu. Rehabilitācijas dienas stacionārā tev būtu jāuzturas ne mazāk kā divas stundas dienā, kuru laikā izmanto vismaz trīs tehnoloģijas. Katrai medicīnas iestādei, kurā ir rehabilitācijas dienas stacionārs, ir sava kārtība, kā pacientus uzņem rindā un saskaņo rehabilitācijas saņemšanas laiku.

Rehabilitācijas dienas stacionārā palīdzību sniedz:

 • fizioterapeits,
 • ergoterapeits,
 • audiologopēds,
 • uztura speciālists,
 • psihologs.

Kurš var būt pacients?

Lai gan rehabilitācijas dienas stacionārs ir atvērts jebkuram pacientam, kam nepieciešama rehabilitācija, tomēr valsts noteikusi prioritārās pacientu grupas, kurām jānodrošina rehabilitācija nekavējoties, neatkarīgi no tā, kad pacienti ir uzņemti rindā. Šīs grupas ir:

 • bērni ar augsta riska palielinātu muskuļu tonusu līdz trīs gadu vecumam;
 • akūtie un subakūtie pacienti darbspējas vecumā, kas atrodas ilgstoši uz darba nespējas lapas;
 • akūtie un subakūtie pacienti, kuriem nepieciešams turpinājums pēc rehabilitācijas stacionārā.

Akūtais pacients ir, piemēram, pacients pēc lūzuma, pēc operācijas (iekšējo orgānu, endoprotezēšanas, cīpslas vai muskuļu operācijas vai audzēja), pēc miokarda infarkta vai insulta, Vispirms šie pacienti nonāk stacionārā, kur tiek veikta akūta ārstēšana, un tikai pēc tam saņem valsts apmaksātu rehabilitāciju dienas stacionārā. Savukārt par subakūtajiem dēvējam tādus, kuri tiek izrakstīti no stacionāra, kam izsniegta darba nespējas lapa, bet kuriem vēl nepieciešama ārstēšana.

Dienas stacionārā tu varētu ārstēties arī tad, ja ir hroniskas slimības saasinājums (piemēram, ar nervu saknīšu sāpju sindromu mugurkaula spondilozes gadījumā). Tomēr, ja rehabilitācija nepieciešama lielam hronisku pacientu skaitam, var veidoties garas rindas, jo vispirms rehabilitāciju saņems akūtie un subakūtie pacienti. Taču, ja rodas iespēja, pacients ar hronisku slimību tūlīt tiek informēts par rehabilitācijas saņemšanas iespēju.
Katra situācija ir jāizvērtē individuāli, jo, iespējams, tev var uzlabot veselības stāvokli ar ārstniecisko vingrošanu un rehabilitācijas dienas stacionārs nemaz nav nepieciešams.

Kā nokļūt dienas stacionārā?

Lai saņemtu valsts apmaksātu rehabilitāciju dienas stacionārā, tev ar uzticamu mediķu palīdzību būs jāveic tikai pieci soļi!

 1. Vispirms būs vajadzīgs ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta.
 2. Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts konsultē ambulatori un atkarībā no slimības pieņems lēmumu, kāda rehabilitācija tev nepieciešama: ambulatorā, stacionārā vai rehabilitācija dienas stacionārā. Tāpat šis speciālists izvērtēs, vai tu atbilsti valsts apmaksātajai programmai, vai par rehabilitāciju tomēr būs jāmaksā pašam.
 3. Ja atbildīsi valsts apmaksātās rehabilitācijas saņēmēja statusam, tiksi uzņemts rindā.
 4. Tad ar tevi sazināsies rehabilitācijas dienas stacionāra koordinators un saskaņos konkrētus apmeklējuma laikus.
 5. Laikā, kamēr apmeklēsi dienas stacionāru, ja nepieciešams, vari noformēt darba nespējas lapu. Darba nespējas lapu var izsniegt arī ārstējošais ārsts.

Piedāvājums un iespējas

Dienas stacionārā tev varēsi saņemt kompleksu rehabilitāciju: tā var būt vingrošana, masāža, trenažieri. Ūdens procedūras nav valsts apmaksātas, lai gan rehabilitācijas dienas stacionāros ir arī šādas iespējas. Tās var izvēlēties par maksu. Piemēram, arodslimību pacients var saņem valsts apmaksāto rehabilitāciju dienas stacionārā un pats apmaksāt Šarko dušas procedūras.

Kaut rehabilitācijas koordinators vienmēr centīsies tavu laiku stacionārā saplānot secīgi, taču dažkārt starp manipulācijām veidojas starpbrīdis. Tādēļ tavām ērtībām dienas stacionārā tiek piedāvāta gultasvieta kopējā palātā – varēsi atgulties un atpūsties.

Dienu skaits, ko drīkst pavadīt rehabilitācijas dienas stacionārā, noteikumos nav ierobežots, taču, ņemot vērā lielo pieprasījumu, VCA Rehabilitācijas dienas stacionāros pacienti pavada vidēji 10 darba dienas. Kāds, iespējams, nāk tikai trīs dienas, kāds cits – piecas, bet citam nepieciešama ilgāka rehabilitācija, kas atklājas, vien esot rehabilitācijas procesā.

Par VCA dienas stacionāriem

Pašlaik VCA dienas stacionāros uzturas galvenokārt pacienti pēc lūzumiem, dažādām operācijām un insulta, kā arī zīdaiņi ar augstu muskulatūras tonusu. Ārsts tiekas ar katru pacientu gan rehabilitācijas kursa sākumā, gan noslēgumā, saņem no visiem speciālistiem rekomendācijas un, šķiroties no pacienta, izrunā ne tikai to, kā turpināt rehabilitāciju mājas apstākļos, bet arī noskaidro pacienta apmierinātību. Pacienti dodas mājup veselāki, ir apmierināti ar rehabilitācijas iespēju un visaugstāk vērtē individuālo nodarbību pie funkcionālā speciālista.

Cik tas maksā?
Pacienta iemaksa par vienu dienu rehabilitācijas dienas stacionārā ir 7,11 eiro. Taču noteiktas grupas ir atbrīvotas no pacientu iemaksas. Tie ir bērni līdz 18 gadu vecumam, trūcīgās personas, 1. grupas invalīdi, politiski represētās personas, ČAES avārijas likvidēšanas dalībnieki.

VCA pakalpojumi rehabilitācijas dienas stacionāros  (spied te, lai saņemtu izdrukas versiju)

 

Uzzini vairāk mūsu video galerijā:

{videobox}OOI5-N9e0Lg||box=1{/videobox}

VCA poliklīnikās ir papildus pieejamas ārstu – speciālistu konsultācijas un diagnostiskie izmeklējumi.

Biežākās diagnozes, kuras valsts apmaksā Rehabilitācijas dienas stacionāros

Kustību - balsta aparāta saslimšanas

Dažādas ģenēzes, lokalizācijas lūzumi ar/ bez OS

Pēc plānveida rekonstrukcijas operācijām: osteotomijas, dekompresijas, artrodēzes, endoprotezēšana, artroskopijas u.c.

Mugurkaula operācijas: laminektomijas,mikrodiskektomijas, vertebroplastijas, transpedikulāras fiksācijas u.c.

S00-99

T00-98

G56

M16,M17,M23,

M23,G55

Nervu sistēmas saslimšanas

Perifērās nervu sistēmas saslimšanas

Ekstrapiramidāli un kustību traucējumi, distonijas

Nervu, nervu saknīšu un pinumu pataloģijas, hemiplēģijas u.c.

G09

G20-26

G50-59, G24, G81

Kardiovaskulāri notikumi

Miokarda infarkts; Smadzeņu insults; Stāvokļi pēc sirds asinsvadu operācijām un vārstuļu protezēšanas u.c.

I25,I50,I21,I60,I61,I69,I63,

I64, I70,I80,I83, I48,I44,I45

I34,I34,I35,I36,I39

AS “Veselības centru apvienība” Rehabilitācijas dienas stacionāri:

VCA “Aura”, Nīcgales iela 5, Rīga, T.: 20015889

VCA “Elite”, Anniņmuižas bulvāris 85, Rīga, T.: 29452212 (Vineta Mihailova)

VCA “Pļavnieki”, A. Saharova iela 16, Rīga, T.: 20015889

VCA “Jugla”, Juglas iela 2, Rīga, T.: 67521117

VCA “Liepājas MC”, Brīvības iela 95, Liepāja, T.: 63455465

www.vca.lv