Veloergometrija

Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski! 

Pakalpojums „Veloergometrija pieejams VCA poliklīnikās: Aura, Elite, Dzelzceļa VC, Jugla, Olvi, Pļavnieki, Pulss 5, Liepājas MC

Veloergometrija (VEM) ir  klasiska sirds un asinsvadu sistēmas veselības pārbaudes metode pieaugošas slodzes apstākļos. Tas ir slodzes tests uz speciāla medicīniska veloergometra (jeb velotrenažiera), kas atgādina velosipēdam līdzīgu trenažieri, kurš aprīkots ar speciālu aparatūru.  Ar šīs aparatūras palīdzību pacientam slodzes laikā reģistrē sirds kardiogrammu, mēra arteriālo asinsspiedienu.

Ārsts izmeklējuma laikā seko izmaiņām EKG,  proti, vai ir sirds ritma traucējumi, vai ir sirds asinsvadu sašaurināšanās slodzes laikā, kas var novest pie sirds muskuļa išēmijas, kā arī pārmaiņām EKG pēc slodzes. Izmeklējums turpinās, līdz tiek sasniegts maksimāli pieļaujamais pulsa biežums, un/vai maksimāli pieļaujamā  arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās un/vai tiek reģistrētas  izmaiņas sirds muskulatūras trofikā. Ja pacientam parādās sūdzības, tādas kā sāpes aiz krūškaula,  izteikts elpas trūkums u. tml., VEM izmeklēšana tiek pārtraukta.

Ar VEM izmeklēšanas metodi ir iespējams: 

  • veikt koronārās sirds slimības primāro diagnostiku;
  • novērtēt jau esošās koronārās sirds slimības smaguma pakāpi;
  • kontrolēt sirds slimību ārstēšanā lietojamo medikamentu efektivitāti;
  • novērtēt fizisko toleranci

VEM testu iesaka pacientiem, kas sūdzas par sāpēm sirds apvidū, lai precīzāk noteiktu sāpes izraisošos faktorus. Tas ir nozīmīgs arī sportiski aktīviem cilvēkiem, kuriem nekādu sūdzību nav un kuri par savu veselību ir pārliecināti, lai novērtētu fizisko toleranci.