<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=619887925301676&ev=PageView&noscript=1" />Jaunajām māmiņām: baseins, vingrošana, uzturs

Jaunajām māmiņām baseins vingrošana uztursPakalpojums Jaunajām māmiņām: baseins, vingrošana, uzturs pieejams VCA poliklīnikās: Elite, Pļavnieki

VECMĀTES KONSULTĀCIJA JAUNDZIMUŠO APRŪPĒ

Bieži vien pēc izrakstīšanas no dzemdību nodaļas jaunie vecāki jūtas apjukuši, jo ne visi ģimenes ārsti atnāk pie jaundzimušā uz mājām patronāžā. Kā un kur saņemt nepieciešamo informāciju jaundzimušo aprūpē?

Jaundzimušā adaptācijas periods

Pirmajā dzīves mēnesī pie jaunajiem apstākļiem jāpierod ne tikai zīdainim, bet arī bērna vecākiem. Tādēļ ieteicams šajā laikā uzturēties mājās, ģimenes lokā: nevest tikko dzimušus bērnus uz pārpildītajiem lielveikaliem, sabiedriskām vietām, kur uzturas ļoti daudz cilvēku, jo saslimt var ne tikai zīdainis, bet arī jaunā māmiņa, kura bērnu baro ar krūti. Tas var radīt problēmas krūts barošanai, jo mātei zīdīšanas laikā nav ieteicams lietot medikamentus, mātes sliktā pašsajūta traucē normālai bērna aprūpei un barošanai. Pārpildītas un skaļas sabiedriskās vietas arī nelabvēlīgi ietekmē jaundzimušā vēl nenobriedušo nervu sistēmu, kas var radīt ne­ labvēlīgas sekas bērna turpmākajā dzīvē.

Daži noderīgi padomi

Sociālajos tīklos iespējams atrast dažādu informāciju par jaundzimušo aprūpi, bet jaunie vecāki paši bieži vien nespēj atšķirt patiesi noderīgo no reklāmas materiāliem. Tādēļ vislabāk tomēr būtu vērsties pēc padoma pie speciālista, kurš sniegs precīzas un izsmeļošas atbildes uz vecākus interesējošiem jautājumiem.
Daudzi ginekologi, dzemdību speciālisti un ģimenes ārsti neiesaka zīdaini dzirdināt ar ūdeni. Tomēr tikko pasaulē nākušajam bērniņam nepieciešams uzņemt papildu šķidrumu, jo tas atvieglo gremošanas un vielmaiņas procesu jaundzimušā bērna organismā. Zīdaiņi, kurus laikus neradina pie ūdens dzeršanas, grūtāk panes vīrusu saslimšanas un bieži vien, zaudējot ķermeņa šķidrumu, diemžēl tiek stacionēti. Vecmāte novērojusi, ka, dodoties pastaigā, daudzi vecāki mēdz bērnus saģērbt pārāk silti, mazie ārā sasvīst, un arī tas var veicināt saslimšanu. Mazulis ziemā jāģērbj atbilstoši laika apstākļiem un gaisa temperatūrai. Savukārt vilnas zeķes ieteicams vilkt nevis uz sintētiskajām zeķbiksēm, kas tādējādi nesilda, bet uz plikas pēdiņas, – vilna kairinās bērna ādu, uzlabosies asinsrite, un bērnam kājas būs siltas.

Bobata metodes zīdaiņu vingrošana

Tā ir maiga metode, kurā tiek ņemta vērā zīdaiņa dabiskā attīstība un speciālists ievada mazuli pareizajās kustībās. Tā ir īpaši ieteicama mazuļiem, kuriem ir aizkavēta attīstība, piemēram muskuļu disbalanss vai muskuļu tonusa izmaiņas. Bet arī lai veicinātu mazuļa attīstību un uzkrātu zināšanas, uz Bobota vingrošanas nodarbībām mēs acinām ar mamiņas ar mazuļiem, kuriem ir normāla attīstība. Nodarbības laikā vecākiem ir iespējams apgūt Bobota terapijas pamatprasmes, kuras vēlāk var pielietot mājas apstākļos.

Bobota terapija attīsta bērna kustību iespējas, veicina pozas stabilitāti, uzlabo ķermeņa izjūtu, kā arī sekmē pozas simetriju. Vienlaikus netieši tiek veicināta arī bērna valodas, izziņas un sociālā attīstība.

Vingrojumi palīdz mazulim apzināties savu ķermeni un apkārtējo pasauli. Bērniņas ir iespēja velties un šūpoties uz bumbas. Tā viņš attīsta savu līdzsvara un koordinācijas izjūtu. 

Kāpēc ir svarīgi apmeklēt Bobota vingrošanas nodarbības? 

Pirmajā dzīves gadā mazulim ir jāapgūst daudz dažādu lietu - velties, rāpot, līst, noturēties uz vēdera un visbeidzot - staigāt. Ja mazuļa pirmajā dzīves gadā visas prasmes ir apgūtas pareizi, tad bērniņam ir ielikts labs pamats stājai un gaitai, ko viņš lietos visu mūžu. 

Hendlings 

Fizioterapeits apmācīs jaunās māmiņas prasmīgi rūpēties par savu mazuli, un vislabāk to apgūt uzreiz pēc mazuļa piedzīmšanās. Ar Hendlinga palīdzību vecāki var palīdzēt savam mazulim pareizi attīstīties, veicot ierastās ikdienas aktivitātes - bērniņa ģerbšana, nesašana, pārtīšana, celšana, likšana, barošana un guldīšana. 

Uzturs barojošai māmiņai

Jo vienkāršāku ēdienu ēdīs māmiņa, jo labāks tas ietekmēs gan viņu, gan bērnu. Barojošām māmiņām nevajadzētu atteikties no kādiem konkrētiem produktiem vai mērķtiecīgi ēst to, kas negaršo, bet kas teorētiski varētu uzlabot piena kvalitāti. Tieši otrādi, ieteicams ir uzturā lietot to, kas garšo un pēc iespējas daudzveidīgāku produktu klāstu. Sabalansēts uzturs nozīmē, ka uzturam jāsastāv no dārzeņiem un augļiem, kā arī pietiekamam daudzumam graudaugu produktu un kartupeļu, mēreni daudz gaļas un piena produktu, vismazāko daļu atstājot taukiem un saldumiem.