Sirds un asinsvadu diagnostika

Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski!

 

Pakalpojums „Sirds un asinsvadu diagnostika pieejams VCA poliklīnikās: Aura, Elite, Jugla, Olvi, Pļavnieki, Pulss 5, Vesels, Liepājas MC

VCA poliklīnika piedāvā sirds un asinsvadu funkcionālos izmeklējumus.

Elektrokardiogrāfija (EKG)  – lai gan elektrokardiogrāfijas metode ir ļoti sena sirds izmeklēšanas metode, tās loma sirds slimību diagnostikā un pacienta stāvokļa izvērtēšanā laika gaitā nav mazinājusies. To visbiežāk veic pacientiem ar neskaidrām sāpēm krūtīs, pacientiem, kuriem jau ir diagnosticētas dažādas sirds slimības, lai turpinātu novērot dinamikā.

EKG pieraksts ļauj iegūt svarīgu informāciju par sirds darbības ritma traucējumiem, novērtēt sirds muskuļa trofikas stāvokli utt.. Metode reģistrē un grafiski attēlo sirds elektrisko potenciālu, kas rodas sirds darbības laikā. 

Elektrokardiogrammas pieraksts miera stāvoklī tiek veikts ārstniecības iestādē ar jaunu, pilnībā digitālu iekārtu, kas ļauj ātri un ērti veikt sirds funkcionālā stāvokļa pārbaudi, elektroniski to apskatīt un arhivēt. Digitālajā elektrokardiogrammu arhīvā tiek saglabātas visas veiktās EKG un tas palīdz ārstam kardiologam salīdzināt un novērot slimības attīstību dinamikā. 

Ar ārsta norīkojumu ir iespējams pieteikt elektrokardiogrammas pieraksta veikšanu pie slimnieka mājās. 

24 stundu EKG pieraksts  – Holtera monitorēšana. Šī metode palīdz ārstam novērtēt sirds ritma traucējumus 24 stundu laikā, uzrādot, kāda veida aritmija ir pacientam, cik biežas ir ritma traucējumu epizodes un to ilgums. Ar Holtera monitorēšanas palīdzību ir iespējams noteikt arī sirds muskuļa išēmijas epizodes, proti, noteikt stenokardijas gadījumus, kā arī vienlaikus atklāt asimptomātiskās išēmijas epizodes. Izmeklējumu veic pacientiem ar aizdomām par sirds ritma traucējumiem vai citām sirds saslimšanām. 

Holtera monitorēšanai tiek izmantota neliela pārnēsājama EKG iekārta, ar kuras palīdzību sirdsdarbību kontrolē 24 stundas. Elektrodus piestiprina pacientam zem drēbēm, un EKG pieraksta iekārta jānēsā piestiprināta pie ķermeņa 24 stundas. Pacients veic atzīmes par simptomiem, kas parādās fiziskās aktivitātes laikā, atzīmē lietotos medikamentus.

Ārsts, analizējot iegūtos datus, var noteikt gan sirdsdarbības ritma traucējumus, gan sirds muskuļa trofikas izmaiņas un to cēloņus. 

24 stundu asinsspiediena monitorēšana  metode, kuru izmanto, lai noteiktu asinsspiediena svārstības diennakts laikā. Cilvēka asinsspiediena svārstības normāli ir atkarīgas no fiziskās slodzes. Parasti slodzes laikā tas paaugstinās. Cilvēkiem mēdz būt arī pastāvīgi paaugstināts vai mainīgi paaugstināts asinsspiediens neatkarīgi no slodzes.

Arteriālās hipertensijas diagnoze mūsdienās sastopama arvien biežāk un diemžēl arī gados jauniem cilvēkiem, tāpēc diagnozes precizēšanai ir ļoti svarīgi veikt 24 stundu asinsspiediena monitorēšanu. Mēdz būt arī tā saucamā baltā halāta hipertensija, kad pacientam, apmeklējot ārstu, vienmēr ir paaugstināts asinsspiediens, bet ikdienā, sev ierastos apstākļos, tas ir normāls. Tādos gadījumos ir mērķtiecīgi veikt 24 stundu asinsspiediena reģistrāciju. Arī grūtniecības laikā bieži novēro asinsspiediena svārstības. Grūtniecēm ir īpaši svarīgi uzturēt normālu asinsspiedienu.

Lai pārliecinātos par grūtnieces asinsspiedienu ilgākā laika posmā arī ir ieteicams veikt 24 stundu asinsspiediena reģistrāciju. 

Veloergometrija (VEM) ir  klasiska sirds un asinsvadu sistēmas veselības pārbaudes metode pieaugošas slodzes apstākļos. Tas ir slodzes tests uz speciāla medicīniska veloergometra (jeb velotrenažiera), kas atgādina velosipēdam līdzīgu trenažieri, kurš aprīkots ar speciālu aparatūru.  Ar šīs aparatūras palīdzību pacientam slodzes laikā reģistrē sirds kardiogrammu, mēra arteriālo asinsspiedienu.

Ārsts izmeklējuma laikā seko izmaiņām EKG,  proti, vai ir sirds ritma traucējumi, vai ir sirds asinsvadu sašaurināšanās slodzes laikā, kas var novest pie sirds muskuļa išēmijas, kā arī pārmaiņām EKG pēc slodzes. Izmeklējums turpinās, līdz tiek sasniegts maksimāli pieļaujamais pulsa biežums un/vai maksimāli pieļaujamā  arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās, un/vai tiek reģistrētas  izmaiņas sirds muskulatūras trofikā. Ja pacientam parādās sūdzības, tādas kā sāpes aiz krūškaula,  izteikts elpas trūkums u.tml., VEM izmeklēšana tiek pārtraukta.  

Ar VEM izmeklēšanas metodi ir iespējams: 

  • veikt koronārās sirds slimības primāro diagnostiku;
  • novērtēt jau esošās koronārās sirds slimības smaguma pakāpi;
  • kontrolēt sirds slimību ārstēšanā lietojamo medikamentu efektivitāti;
  • novērtēt fizisko toleranci.

VEM testu iesaka pacientiem, kas sūdzas par sāpēm sirds apvidū, lai precīzāk noteiktu sāpes izraisošos faktorus. Tas ir nozīmīgs arī sportiski aktīviem cilvēkiem, kuriem nekādu sūdzību nav un kuri par savu veselību ir pārliecināti, lai novērtētu viņu fizisko toleranci.

Ehokardiogrāfija  ir sirds izmeklēšana ar ultraskaņas palīdzību. Šis izmeklējums ļauj noteikt sirds anatomisko struktūru, kambaru un priekškambaru izmērus, to saraušanās spēju, sirds sieniņu biezumu, rētu vai trombu esamību pēc sirds miokarda infarkta, izvērtēt sirds vārstuļu stāvokli un to funkciju, kā arī sirds muskuļa funkcionālo stāvokli. Tieši ehokardiogrāfija palīdz ieraudzīt tās anomālijas, kas pacientam ir bīstamas, bet ilgstoši neizraisa nekādas sūdzības. Ar ehokardiogrāfijas izmeklēšanas metodi varam diagnosticēt sirds mazspējas pakāpi, novērtēt sirds vārstuļu stāvokli, lai diagnosticētu iedzimtas un iegūtas sirdskaites, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, kā arī atklāt paaugstināta asinsspiediena cēloni un izslēgt  kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusa infekcijas.  

Metode ir neinvazīva un pilnīgi nekaitīga pacientam. To var veikt arī bērniem un grūtniecēm.  

Ehokardiogrāfijas izmeklējuma veikšana ir lietderīga, ja jums ir: 

  • sūdzības par sirds darbības ritmu;
  • neskaidras etioloģijas ģīboņi;
  • paaugstināts arteriālais spiediens;
  • sāpes sirds apvidū;
  • elpas trūkums u.c.

VCA poliklīnikās ehokardiogrāfijas izmeklējumus veic arī bērniem.