Psoriāzes centrs

Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski!

 

Pakalpojums „Psoriāzes centrs pieejams VCA poliklīnikā: Pļavnieki

Psoriāze ir hroniska, recidivējoša ādas slimība, kurai raksturīga tādu izsitumu (pāpulu) veidošanās, kas izteikti lobās. Psoriāzei raksturīgā zvīņošanās izskaidro tās otro nosaukumu – zvīņēde.  Psoriāze var sākties jebkurā vecumā. Ar vairākus mēnešus vai gadus ilgstošām remisijām slimība ilgst līdz dzīves beigām, saasinoties rudens un ziemas periodā (psoriāzes ziemas forma), retāk – pavasara un vasaras periodā (vasaras forma).  
Primārais elements ir plakana iekaisuma pāpula. Process sākas ar sīku pāpulu veidošanos, kuras pakāpeniski perifēriski aug, saplūst cita ar citu un veido dažāda lieluma laukumus. To virsma ir klāta ar sausām, drupanām, sudrabaini baltām zvīņām. Slimības sākuma stadijā pāpulu (plankuma) malas nelobās. Jaunu pāpulu parādīšanās un hipermēta maliņa to perifērijā raksturo psoriāzes progresējošo stadiju. Laika gaitā jaunu pāpulu veidošanās un elementu perifēriskā augšana apstājas, zvīņošanās izplatās pa visu bojājuma perēkļa virsmu, un psoriāze pāriet stacionāra stadijā. Psoriātisko elementu uzsūkšanās sākas no to centrālās daļas. Tā dēļ veidojas gredzenveida vai pusgredzenveida figūras, kas raksturīgas psoriāzes regresīvajai stadijai. 

Psoriāze var skart jebkurus ādas laukumus, tomēr tā visbiežāk lokalizējas ekstremitāšu atlieces virsmās, īpaši elkoņu un ceļgalu locītavās, galvas matainajā daļā, īpaši gar matu augšanas līniju, krustu apvidū. Visbiežāk nenoteiktu laiku pēc visu pārējo izsitumu uzsūkšanās psoriātiskie elementi (dežūrelementi) saglabājas uz ceļgalu un elkoņu locītavu virsmas. 

Papildu iepriekš raksturotajai klasiskajai psoriāzes ainai sastopami dažādi tās varianti un īpašas slimības formas – psoriātiskais artrīts, psoriātiskā eritrodermija, pustulozā un eksudatīvā psoriāze. 

VCA poliklīnikas ārsti dermatovenerologi  konsultē un ārstē pacientus ar psoriāzi, izmantojot: 

  • medikamentozās terapijas metodes;
  • dienas stacionāra iespējas intensīvai psoriāzes ārstēšanai, izmantojot speciāli izstrādātu ārstēšanas programmu;
  • fototerapiju, kas sniedz labus rezultātus, ja ir noteiktas psoriāzes formās, papildu medikamentozajai ārstēšanai;
  • intravenozās sistēmas ar pacientam individuāli piemeklētiem medikamentiem;
  • fizikālās medicīnas procedūras – terapiju, induktotermiju, darsonvalizāciju, magnetoterapiju, ultraskaņas terapiju;
  • ūdens procedūras.

Psoriāzes ārstēšana ir atkarīga no slimības stadijas un formas. Papildu psoriāzes medikamentozajai ārīgajai un iekšķīgajai ārstēšanai pēdējā laikā labus rezultātus ir devusi fototerapija.  

Fototerapija

Ultravioletajam starojumam piemīt pretiekaisuma un imunizējoša iedarbība; Iedarbojoties uz ādu, tas iznīcina hiperaktīvos T limfocītus un palēnina epitēlijaudu augšanu.  

VCA poliklīnikās ir Saalmann phototherapie lampa, kurā izmanto UVB starus. UVB stari ir B klases ultravioletā gaisma ar vidēju viļņa garumu, kuru labi absorbē ādas epiderma un kurai piemīt praksē pārbaudīts labs ārstnieciskais efekts.  

Ultravioletā apstarošanā izmanto gan nelielu virsmu, gan arī lielu ķermeņa ādas laukumu ārstēšanai; īpaši gadījumos, kad citu ārstniecības līdzekļu izmantošana izrādījusies mazefektīva. Ārstēšanas kursu veido 20  30 seansi. 

Ultravioleto apstarošanu ar šo lampu izmanto ne tikai visu psoriāzes formu ārstēšanā, bet arī ekzēmas, nātrenes, pinņu, sarkanās plakanās mezgliņēdes un jostas rozes ārstēšanā.