Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski!

Pakalpojums Ehokardiogrāfija pieejams VCA poliklīnikās: Elite, Jugla, Olvi, Pļavnieki, Pulss 5, Liepājas MC, Aura

 

Kad rodas sajūta, ka «ar sirdi kaut kas nav kārtībā», acumirklī ir jautājums – ko darīt? Protams, jādodas pie ārsta, kurš nosūtīs uz kādu no izmeklējumiem. Viens no tiem ir ehokardiogrāfija.

 

EhokardiogrāfijaEhokardiogrāfija  ir sirds izmeklēšana ar ultraskaņas palīdzību. Šis izmeklējums ļauj noteikt sirds anatomisko struktūru, kambaru un priekškambaru izmērus, to saraušanās spēju, sirds sieniņu biezumu, rētu vai trombu esamību pēc sirds miokarda infarkta, izvērtēt sirds vārstuļu stāvokli un to funkciju, kā arī sirds muskuļa funkcionālo stāvokli. Tieši ehokardiogrāfija palīdz ieraudzīt tās anomālijas, kas pacientam ir bīstamas, bet ilgstoši neizraisa nekādas sūdzības. Ar ehokardiogrāfijas izmeklēšanas metodi varam diagnosticēt sirds mazspējas pakāpi, novērtēt sirds vārstuļu stāvokli, lai diagnosticētu iedzimtas un iegūtas sirdskaites, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, kā arī atklāt paaugstinātā asinsspiediena cēloni un izslēgt  kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusa infekcijas.  
Metode ir neinvazīva un pilnīgi nekaitīga pacientam. To var veikt arī bērniem un grūtniecēm. 
Ehokardiogrāfijas izmeklējums ir lietderīgs, ja jums ir:

  • sūdzības par sirds darbības ritmu;
  • neskaidras etioloģijas ģīboņi;
  • paaugstināts arteriālais spiediens;
  • sāpes sirds apvidū;
  • elpas trūkums u. c.

 

 

Kā veic ehokardiogrāfijas izmeklējumu? 

Ehokardiogrāfijā sirds apvidū uz ķermeņa novieto ultraskaņas devēju, kas caur krūškurvja sienu izstaro īsus augstas frekvences skaņas viļņus. Cilvēka auss šo skaņu neuztver, bet tā nemanāmi iziet cauri cilvēka ārējiem audu slāņiem un atstarojas no sirds struktūrām. Atstarotie signāli pārveidojas elektromagnētiskajos, un iegūtie impulsi datora ekrānā parādās kustīgā attēlā.

Kādos gadījumos ehokardogrāfijas izmeklējums ir nepieciešams? 

Šis izmeklējums nepieciešams, ja jāizvērtē sirds funkciju rādītāji pēc miokardīta (sirds muskulatūras iekaisuma), endokardīta (sirds sienas iekšējās kārtas iekaisuma), ja lietoti ķīmijterapijas (pretvēža) medikamenti vai citas zāles, kas ietekmē sirds funkciju, ir troksnis sirdī vai ir mainīti sirds toņi, samazināts skābekļa daudzums asinīs, āda un gļotāda ir zilganā nokrāsā, ir sāpes sirdī, aizdusa, samazināta fiziskās slodzes izturība. Ehokardiogrāfija noder, ja bērns bieži slimo ar bronhītu vai astmu, ir paaugstināts asinsspiediens, sirds muskuļa vai vārstuļu slimības ģimenē, iedzimtas sirdskaites, neskaidras izcelsmes ģībonis, aritmija vai pārmaiņas elektrokardiogrammā. To veic arī pēc sirds vārstuļu protezēšanas un sistēmiskās saslimšanas (reimatisma, sklerodermijas, sistēmas sarkanās vilkēdes).

Kā notiek ehokardiogrāfijas izmeklējums? 

Izmeklēšanas laikā pacients guļ pārmaiņus uz muguras vai kreisā sāna. Ultraskaņas devēju novieto virs sirds dažādās pozīcijās, lai nodrošinātu pieeju dažādu sirds dobumu izmeklēšanai gareniskā un šķērsvirzienā. Ehokardiogrāfijā var noteikt asins plūsmas ātrumu un virzienu.

Izmeklējumi ir tehniski vienkārši, taču kardioloģe Vita Vestmane iesaka to darīt pie tāda ārsta, kurš labi pārzina sirds struktūru un kam šis izmeklējums ir ikdienas darbs. Tas ir svarīgi, lai iegūtu precīzus rezultātus un tos pareizi arī izskaidrotu.

 

VCA poliklīnikās ehokardiogrāfijas izmeklējumus veic arī bērniem.


VCA poliklīnikā Pļavnieki pieejams visjaunākās paaudzes augsta līmeņa sirds asinsvadu ultraskaņas aparāts General Electric”, Vivid E95.

Ārstu un pacientu ieguvums ir iespēja veikt sirds vizualiāciju un 3D rekonstrukciju par 30 % labāk nekā standarta ehokardiogrāfijā, sniedzot iespēju ārstam precīzāk ieraudzīt un novērtēt patoloģiju.

Kam noteikti iesaka jauno ehokardiogrāfiju:

  • pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kuriem nesen parādījušās sūdzības. Arī 145/95 mmHg skaitās paaugstināts asinsspiediens. Faktiski tas ir brīdis, kam īpaši būtu jāpievērš uzmanība: jo ātrāk hipertensiju sāk ārstēt, jo vieglāk to izdarīt un rezultāts ir labāks;
  • pacientiem ar cukura diabētu. Slimības dēļ sirdī mēdz rasties izmaiņas, kuras ar standarta ehokardiogrāfu ir ļoti grūti pamanāmas. Bet jaunās tehnoloģijas tās uzrādīs;
  • onkoloģiskiem pacientiem, kuriem paredzēta ķīmijterapija vai tā jau sākta. Šiem pacientiem ir jākontrolē sirds funkcija – tas pat ir obligāti jādara, un tas ir ierakstīts arī ārstēšanas vadlīnijās. Jo jebkurš medikaments, kurš izmantojams ķīmijterapijas laikā, ir kardiotoksisks. Dažreiz jau pēc pirmā kursa mēdz būt komplikācijas. Bet – ja iepriekš zina, ka sirdī ir nelielas izmaiņas, tad medikamentu var nomainīt pret citu, kas būtu draudzīgāks konkrētajam pacientam, – protams, ja vien tas iespējams un ja ir izvēle;
  • pēc miokarda infarkta, cilvēkiem ar iedzimtām un iegūtām sirdskaitēm. Sekundārai profilaksei. 

Ehokardiogrāfijas izmeklējumus ar Vivid E95 veiks VCA Pļavnieki kardiologi.
Pieteikšanās pie kardiologa un uz izmeklējumu VCA poliklīnikās pa vienoto pieraksta telefona numuru 67799977, 8828

 

Pieraksties internetā epoliklinikas linkam
Pilnvērtīgs e-pieraksts internetā, bez gaidīšanas rindā vai zvanīšanas. Redzamas brīvās pieraksta vietas gan maksas, gan valsts apmaksātiem pakalpojumiem tiešsaistē.