<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=619887925301676&ev=PageView&noscript=1" />Asaras laboratorija

Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski!

 

VCA poliklīnika Pulss 5
„Asaras laboratorija"
Lāčplēša ielā 38, Rīgā
Tālr.: 67799977, 67286673

Asaras laboratorija

Lai pēc iespējas ātrāk un precīzāk diagnosticētu sausās acs sindromu un efektīvi palīdzētu pacientiem, VCA poliklīnikas Pulss 5" Veselās Acs Klīnikā" klientiem pieejama Asaras laboratorija", kurā iespējams noteikt asaru sastāvu un kvalitāti ar inovatīvu asaras osmolaritātes izmeklēšanas metodi.

Dators žāvē asaras

Asaru ķīmiskais sastāvs veido unikālu kompozīciju. Tās izskalo no acīm putekļus un citas sīkās daļiņas un neļauj izžūt acs radzenei, kuru klāj dzidrs epitēlijs. Asaru izdalīšanos nodrošina plakstiņos esošie dziedzeri, kas pastāvīgi mitrina acis un aizsargā tās no izžūšanas, radot asaru aizsargplēvīti.

Mūsdienās sarkanās jeb sausās acs sindroms ir liela problēma, jo daudzi ikdienā strādā ar datoru. Graušanas sajūta rodas tādēļ, ka asaras nav kvalitatīvas un uz radzenes neveidojas pilnvērtīga asaru plēvīte. Turklāt, ja nepārtraukti skatās ekrānā nepareizā leņķī un ar plati atvērtām acīm, mirkšķinot reti, asaras iztvaiko daudz ātrāk, norāda oftalmologs Sergejs Osinovecs.

Asaru daudzumu un to kvalitāti nelabvēlīgi ietekmē gan ilgstoša redzes piepūle, gan organisma novecošanas process – jau no 40 gadu vecuma mazinās asaru produkcija, gan citu orgānu slimības, piemēram, reimatoīdais artrīts, cukura diabēts un vairogdziedzera problēmas, gan hormonālās pārmaiņas, piemēram, menopauze sievietēm, gan dažādu medikamentu lietošana (asinsspiedienu samazinošie, antihistamīna līdzekļi, antidepresanti u.c.), gan ārējās vides faktori, piemēram, gaisa kondicionētāji. Starp citu, arī kontaktlēcu valkāšana un dažādi acu pilieni glaukomas un citu acu slimību ārstēšanai pastiprina acs sausumu.

Asaras laboratorija

Līdz šim sausās acs sindroma diagnostikai izmantoja visai neprecīzo Širmera testu ar filtrpapīru, kas ļāva noteikt diagnozi ar 20–30 % precizitāti. Pašlaik Asaras laboratorijā izmanto jaunu diagnostikas metodi, proti, asaru kvalitātes noteikšanu ar īpaša aparāta – tā dēvētās asaru laboratorijas – palīdzību.
Lai to veiktu, pietiek ar dažām minūtēm un pavisam niecīgu asaru lāsīti, kas tiek paņemta no pacienta acs ārējā kaktiņa. Ja sāļu līmenis ir paaugstināts, tas nozīmē, ka asaras ir nekvalitatīvas un pacientam jāārstējas,” uzsver oftalmologs. Pēc trim mēnešiem nepieciešama atkārtota asaru sastāva pārbaude, lai pārliecinātos, cik efektīva bijusi terapija, un nepieciešamības gadījumā to koriģētu.

Tā kā katrai asaru analīzei izmanto vienreiz lietojamu kārtridžu, vienas acs pārbaude maksā vidēji 711 eiro.  

Kam būtu vajadzīga šāda asaru kvalitātes analīze:

 • kontaktlēcu valkātājiem, jo lēca ir svešķermenis, kas var radīt diskomfortu;
 • pacientiem, kas vēlas veikt acu lāzeroperāciju, kuru pastiprina acs sausumu;
 • pacientiem, kas ilgstoši lieto acu pilienus, piemēram, glaukomas ārstēšanai;
 • visiem, kuriem ir sūdzības par acu veselību, piemēram, ieildzis konjunktivīts.

Sausās acs sindroma ārstēšanas mērķis ir atjaunot kvalitatīvu asaru izdalīšanos. Lai to panāktu, pacientam jālieto speciāli vitamīni, zivju eļļa. Ārstēšanai izmanto mākslīgās asaras gan pilienu, gan gelu veidā. Cik bieži tās lietot, nosaka ārsts. Asaras laboratorijā atrodas arī svari. Katru pacientu rūpīgi nosver, lai oftalmologs varētu izvērtēt, cik daudz ūdens dienā ir jāizdzer. Reizēm pilnīgi pietiek reizi dienā iepilināt acīs mākslīgās asaras un palielināt izdzertā šķidruma daudzumu, lai atbrīvotos no diskomforta acīs.

UZZIŅA!

Sausās acs sindroma pazīmes:

 • sausas, saberzētas acis;
 • dedzināšanas sajūta, niezēšana;
 • asarošana, kas pastiprinās vējainā, aukstā laikā, tabakas dūmos;
 • acu apsārtums;
 • smilšu vai svešķermeņa sajūta acīs;
 • gaismas jutība;
 • nogurums, sāpes, strādājot ar datoru, lasot, skatoties televizoru, vadot auto;
 • pārejošas redzes asuma pārmaiņas – miglošanās;
 • diskomforts acīs vakaros un no rītiem.