<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=619887925301676&ev=PageView&noscript=1" />Acu izmeklēšana (OCT)

Pieteikties vizītei!

Pierakstīties elektroniski!

Pakalpojums Acu izmeklēšana (OCT) pieejams VCA poliklīnikās: Pulss 5, Liepājas MC

Acu izmeklēšana OCT

VCA poliklīnikās var veikt mūsdienīgu padziļinātu acs izmeklēšanu  okulokoherento tomogrāfiju (OCT).

Jaunās paaudzes optiskā koherentā tomogrāfija (OCT) - ar iekārtu Heidelberg Engineering 2 - neinvazīva pētījumu metode.

Analizē acs tīkleni

Okulokoherentā tomogrāfija ir acs izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību iespējams precīzi veikt gan tīklenes (acu ābola iekšējais apvalks) virsmas, gan iekšējo slāņu analīzi. Izmeklējuma laikā gaismas signāls ietiecas vairāku milimetru dziļumā, ļaujot iegūt ļoti kvalitatīvus tīklenes un acs priekšējās daļas – radzenes, varavīksnenes, lēcas un priekšējā kameras kakta – attēlus ar augstu izšķirtspēju. Šis izmeklējums ir daudz precīzāks nekā citas acs izmeklēšanas metodes, tādēļ to izmanto padziļinātai acs tīklenes izmeklēšanai, kad ar standartizmeklēšanas metodēm ārstam nav izdevies iegūt pietiekami daudz informācijas.

Svarīgi zināt:

  • izmeklējums ilgst 10–15 minūtes, un tam nav īpaši jāgatavojas;
  • pirms izmeklējuma pacienta acīs iepilina pilienus, kas paplašina acu zīlītes, bet dažos gadījumos to var arī nedarīt.

Ja pacientam ir makulas deģenerācija, no kuras cieš daudzi gados veci cilvēki, ar šīs izmeklēšanas metodes palīdzību iespējams atšķirt, vai tā ir sausā vai mitrā formā. Makula ir acs centrālā daļa, kas nodrošina vislielāko redzi. Ja šajā vietā rodas kādas patoloģiskas pārmaiņas, redze būtiski pasliktinās, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi, lai diagnoze tiktu noteikta ļoti precīzi, jo no tās atkarīga pacienta ārstēšana un tas, cik laba būs redze. Piemēram, pacientam ar makulopātiju pietiek tikai ar diētu, vitamīniem un asinsvadus paplašinošiem līdzekļiem, slimojot ar makulas deģenerāciju mitrā formā, nepieciešamas injekcijas, kuras mazina tūsku un kuras veic tieši acī, bet pacientam ar tīklenes plīsumu spēj palīdzēt tikai operācija.

Ja pacientam ir paaugstināts acs iekšējais spiediens, okulokoherentā tomogrāfija ļauj pilnīgi precīzi pateikt, vai attīstījusies glaukoma un kādus bojājumus tā nodarījusi, jo ļauj niansēti aplūkot ne tikai tīkleni, bet arī redzes nervu. Tā ir vispiemērotākā izmeklēšanas metode arī glaukomas pacientiem, lai novērotu slimības gaitu un izvērtētu, kādi panākumi ir uzsāktajai ārstēšanai. Pašlaik ar citām izmeklēšanas metodēm tas nav iespējams, jo acs iekšējā spiediena mērīšana vai redzes lauka noteikšana neļauj salīdzināt acs anatomiskās struktūras. Slimojot ar glaukomu, tiek saspiesta tīklene un redzes nervs. 

Ar okulokoherentās tomogrāfijas palīdzību iespējams ne tikai izmērīt nerva un tīklenes biezumu, bet arī sadalīt tīkleni nelielos kvadrātos, analizēt katru no tiem un salīdzināt mērījuma rezultātus. Šo izmeklējumu izmanto arī redzes nerva bojājumu noteikšanai multiplās sklerozes pacientiem. Īpaša programma ļauj precīzi atrast un salīdzināt bojājuma vietu, veicot šo izmeklējumu atkārtoti.